Referaty
Home
Anglictina
Biologie
Chemie
Dejepis-Historie
Diplom-Projekt
Ekonomie
Filozofie
Finance
Fyzika
Informatika
Literatura
Management
Marketing
Medicina
Nemcina
Ostatni
Politika
Pravo
Psychologie
Public-relations
Sociologie
Technologie
Zemepis-Geografie
Zivotopisy
Téma, Esej na téma, Referátu, Referát, Referaty Semestrální práce:

Herman Melville

Herman Melville

Mnoho velikánů minulosti nebylo ve své době uznáváno. Hodně z nich zemřelo v chudobě, ačkoliv se jejich knihy staly klenoty světové literatury a jsou stále čteny na celém světě.

Takový byl také osud jednoho z největších amerických romanopisců 19. století. Prakticky až do své smrti byl neznámý. U příležitosti jeho pohřbu jedny noviny o něm napsaly, že napsal jednu nebo dvě knihy o lovu velryb.

Narodil se ve stejném roce jako Walt Whitman a jmenoval se Herman Melville.

Narodil se v New York City 1. srpna 1819. Jeho otec, obchodník, zemřel, když bylo Hermanovi pouze 12 let. Tudíž Herman byl nucen brzy opustit školu a jít pracovat, aby pomohl podporovat rodinu s 18 dětmi. Vyzkoušel mnoho zaměstnání. Když byl dvacetiletý, vzal práci na lodi. Později se přidal k posádce velrybářské lodě. Byla to dlouhá cesta, ale bylo zde málo vzrušujících dnů než chytili velrybu. Lodě byly seřazeny, velryba pronásledována, dostižena a rozřezána. Melville získal zkušenosti, které později popsal ve svém mistrovském díle Moby Dick.

Podmínky na palubě byl úděsné, kapitán byl krutý, a tak po roce a půl dezertoval. Přistál na ostrově Typeeů, kmene, o němž se předpokládalo, že jsou kanibalové. Nepovažovali jej za své možné jídlo, ale byl zde jako vážený host. Tyto vzpomínky byly později vylíčeny v knize Typee. 49669ddo32csp9f

Nějaký čas na ostrově zůstal a zůstal by zde déle, ale trpěl zraněním nohy, o které nebyli Typeeové schopni pečovat, a tak ho vzali na velrybářskou loď. Melville brzy velmi litoval, že opustil Typeee. Nelidské podmínky na lodi byly tak nesnesitelné, že opět dezertoval.

Později střídal jednu příležitost za druhou. Dělal rozmanité práce na moři i na souši. Po mnoha drobných zážitcích se vrátil domů do New Yorku. Oženil se, koupil farmu a začal psát svou nejznámější knihu Moby Dick.

Jeho romány Typee a Omoo ho proslavily. Román Moby Dick z něho udělala slavného, ale uvedl do rozpaků mnoho čtenářů. I přesto psal více než tucet jiných knih, žádná nebyl úspěšná.

Některé z jeho nejlepších knih byly nepovšimnuty, ale až po letech po jeho smrti byly jeho povídky uznány jako skutečné literární klenoty. Povídce Billy Budd trvalo 25 let, než byla publikována. Později byla převedena do působivého dramatu, filmu a muzikálu, složeného Benjaminem Brittenem. ds669d9432cssp

Melville žil tichý život spolu s manželkou a dvěma dcerami, často opět bojoval s chudobou před téměř nepovšimnutou smrtí v roce 1891.

Abychom ocenili Melvillovy knihy, každý musí pochopit něco z osobnosti muže, který je psal. Skoro všechny jeho významné práce byl psány v čase, kdy měl 33 let. Byl zahořklý a nelidský vinou své minulosti a ukazoval zvláštní formu mystiky. Ve své první knize, Typee a Omoo, jenž psal před svými šestadvacetinami, již odhalil svůj pesimistický pohled na člověka a společnost.

Zdál se posedlý se svojí ideou zla, obklopujícího jej v civilizované společnosti. Když byl v roce 1852 publikován Moby Dick, nalezl málo čtenářů. Melville se stával víc a víc pesimistický a jeho snaha analyzovat problém zla dosahujícího bodu, kde mu to bylo obtížné porozumět. Melvillovo myšlení nemohlo najít mír, byl stále napomínán na svou nenávist civilizací. Stále toužil po čisté atmosféře tropického ráje, který navštěvoval. Ale nemohl přijít k rozhodnutí, aby opustil život v civilizované společnosti.

Při pohledu na jeho práce by se každý také zmínil o Redburnovi a Mardim, publikovaných v roce 1849, White Jacket (1850) a Pierrovi (1852).

Pověst Melvilla vzrostla a dnes je považován za jednoho z mála amerických velkých romanopisců a jednoho z nejlepších, které kdy svět stvořil.

Moderní kriticismus řadí Mobbyho Dicka mezi nejlepší knihy dosud napsané.