Referaty
Home
Anglictina
Biologie
Chemie
Dejepis-Historie
Diplom-Projekt
Ekonomie
Filozofie
Finance
Fyzika
Informatika
Literatura
Management
Marketing
Medicina
Nemcina
Ostatni
Politika
Pravo
Psychologie
Public-relations
Sociologie
Technologie
Zemepis-Geografie
Zivotopisy
Téma, Esej na téma, Referátu, Referát, Referaty Semestrální práce:

Skotsko

Skotsko

Fakta: Rozloha 78 783 km; 5 100 000 obyvatel. Správním střediskem je Edinburgh s 0,5 mil.obyvateli. Ten je docela podobný Praze, na hlavní třídě najdeme hrad (na jeho nádvoří se konají mezinárodní hudební festivaly), dále katedrálu, nový parlament, i letní královské sídlo- Hollyroodský palác. Také potkáte několik vyhlídkových autobusů, uvidíte několik muzeí a spoustu obchodů s typickými skotskými výrobky pro turisty.

Skotsko je poměrně málo průmyslově využíváno, známý je přístav Aberdeen s petrochemií, využívající těžby ropy v Severním moři. Nedávno Američani a Japonci vsadili na výrobu počítačů, a tak se nyní jedno údolí nazývá „Silicon glen“ (glen je skotský výraz pro valley). V zemědělství z důvodu chudé půdy převažuje chov, a to pro Skotsko typických ovcí a skotu, raritně dokonce highlandských býků a to hlavně pro maso. Přičemž highlandi jsou schopni přežít v drsnějších podmínkách a ve vyšších nadmořských výškách. Z ovčí vlny se vyrábí např.oblečení, deky; ve městě Kinross, který leží severně od Edinburghu se vyrábí příjemný kašmír a mimo jiné přímo v hlavním městě tvíd pro skotské sukně a kabáty.Povrch Skotska je převážně vrchovinný až hornatý, nejvyšší horou je Ben Nevis v Grampianech měřící 1343 m. Jsou tam krátké řeky, které jsou využívány pro rybolov a to především lososů. Nejvýznamnější řekou je Clyde, která protéká průmyslovým městem Glasgow. Populární jsou skotská ledovcová jezera (Loch Lomond nebo Loch Ness, které je součástí kaledonského průplavu, je nejhlubším na Britských ostrovech (má 230 m) a na jeho okraji je Muzeum Nessie- což je přezdívka tamní „příšery“.

Ještě něco k historii: První známky osídlení Skotska pocházejí z 2.-1.století př.n.l. a jednalo se především o keltské Pikty a Brity, až ve 3.-4.stol. n.l.přišli keltští Skotové z Irska. Tyto tři hlavní kmeny se spojily. Dále pak v 11.stol.docházelo k pronikání křesťanství. Od 13. bylo Skotsko anglickým lénem a v 18.se stalo součástí Spojeného království, což znamenalo postupný zánik skotských atributů, tedy gaelštiny a klanového systému. Velké množství lidí si však ponechává jméno svého klanu a umisťuje je před své příjmení- např.Rosslind Eleine Mackenzie Grossart, časté Mac znamená syn, tedy třeba MacDonald- syn Donalda.

Gaelština se uchovala v mnohých písních doprovázených dudami, písně jsou na rozdíl od našich velmi dlouhé, vyprávějící monotónně nějaký příběh. Keltské sukně s doplňky také pocházejí od Keltů, dnes se používají jen jako uniforma do školy a při slavnostních příležitostech, jako jsou svatby. Ani tradiční jídlo, kaše, už ve Skotsku není běžné. Perfektní obraz dávného života si vytvoříte, zhlédnete-li film Statečné srdce s Melem Gibsonem, který hrál národního hrdinu Williama Wallace. Snad nejviditelnější upomínky na Kelty se nacházejí poměrně často jan tak na polích, mluvím o menhirech. Vedle Stonehenge v jižní Anglii se kamenný kruh nachází také např. na ostrově Lewis ve Vnitřních Hebridech a jmenuje se Callanish Standing Stones. 56572udk87uxz4d
Na Hebridech se nachází pálírny Whisky, hory, útesy, bažiny a močály, pastviny, minimum stromů. Hebridy se skládají z 500 ostrovů, z nichž prý nejkrásnější je Sky.

Na Orknejích žije 20 000 obyvatel, je zde ptačí rezervace a jedno z nejstarších keltských sídlišť na světě. Je zde velmi malá nadmořská výška, podobně jakou mají Shetlandy. Zde je nejmarkantnější norský dialekt, neboť 6 století Norové vlastnili Shetlandy i Orkneje.

Typická příroda Skotska znamená bezlesé kopce, vřesoviště, rašeliny, časté srážky, je velmi vhodná pro turistiku, jízdu na koni, pobaví nás nedokonale značené cesty, které jen tak končí, cedule se zákazy kvůli slintavce a kulhavce, které nikdo nerespektuje. Žije se zde pomalu, s nadhledem, nekrade se zde, snad všichni mají velká terénní auta, farmáři jimi zahánějí krávy. Lidé jsou nepředstavitelně pohostinní a přátelští.