Referaty
Home
Anglictina
Biologie
Chemie
Dejepis-Historie
Diplom-Projekt
Ekonomie
Filozofie
Finance
Fyzika
Informatika
Literatura
Management
Marketing
Medicina
Nemcina
Ostatni
Politika
Pravo
Psychologie
Public-relations
Sociologie
Technologie
Zemepis-Geografie
Zivotopisy
Téma, Esej na téma, Referátu, Referát, Referaty Semestrální práce:

Obchodně podnikatelská fakulta, Slezské univerzity Opava - Seminární práce do předmětu Marketing

Obchodně podnikatelská fakulta, Slezské univerzity Opava - Seminární práce do předmětu Marketing

Formule 1

Seminární práce do předmětu Marketing

Úvod:

Tématem mé seminární práce se stalo sportovní odvětví, ve kterém se dnes točí doslova velká spousta peněz. Vskutku Formule 1 už dávno není tím, co byla dřív. Chtěl jsem ukázat toto odvětví nikoliv z té známé sportovní stránky, ale především to co se děje nenápadně či někdy nápadně v zákulisí.Něco málo z historie: Samotné MS se začalo jezdit od r. 1951, na rozdíl od dnešních dob ho tvořilo jenom asi 7 Velkých cen. V té době to byly pouze závody. Politika a peníze přišly až později spolu s prvními sponzory. Jako jeden z prvních byl tabákový koncern Phillip Morris a jeho značka Marlboro, který krátce sponzoroval tým Lotus. Dnes už je sponzorů spousta a patří sem tabákové značky, petrolejářské koncerny, mobilní operátoři apod.

Hlavní část:

Jednou za dva roky musí informace o kolotoči formule 1 (F 1) na měsíc vyklidit první stránky zpravodajství (včetně televizního) a zůstanou zastíněny mistrovstvím světa ve fotbale a letními olympijskými hrami. Jinak jsou ale televizní přenosy velkých cen nejsledovanější sportovní událostí světa. Alespoň to naznačují statistiky FOCA (Formula One Constructors Association, tedy Asociace týmů F 1). Pravda, zlé jazyky tvrdí, že šéf FOCA Bernie Ecclestone do svých statistik řadí i ty diváky, kteří zahlédnou třeba jen v několikasekundovou reportáž v bezvýznamné televizní stanici. 58678xtf39tni4k

Co ale znamenala očividná nelibost diváků na Velké ceně Rakouska letos v létě, kdy vedoucí závodník stáje Ferrari Rubens Barichello musel přepustit na příkaz vedení stáje svou pozici týmovému kolegovi, „jedničce“ Michaelu Schumacherovi? Že by už série vítězství tohoto jezdce diváky nudila? A že by zásah týmové režie poškodil zájmy formule 1? Nikoliv. Jen se do zdánlivě nudného průběhu mistrovství světa pod nadvládou Ferrari vrátily emoce, byť tentokrát namířené proti hlavnímu hrdinovi posledních let. Následný milionový trest pro Ferrari pak byl jedinou nefotbalovou událostí, která v červnu pronikla mezi hlavní sportovní zprávy. Ať je tomu jak chce, v žádném jiném sportu se dnes netočí tolik peněz jako v F 1. Proto je jen málo pravděpodobné, že by jakékoliv problémy mohly v dohledné době zasáhnout samu jeho podstatu. Nebo snad ano?

SYMBIÓZA.Pevnou organizační strukturou, dlouhodobě jasnými pravidly a přehledností vytvořil Bernie Ecclestone ve formuli 1 dokonalý základ propojení sportu a financí, který je mimořádně přitažlivý pro diváky, a tím i sponzory. Pro zástupce sponzorů (i těch zatím jen potenciálních) vytvořil při Velkých cenách zázemí, kterému po společenské stránce mohou konkurovat snad jen dostihy v Ascotu.

Žádny jiný sport nedokázal nabídnout svým mecenášům takové podmínky jako formule 1. Zpravodajství o ní představuje pro sponzory reklamu v televizi, s tištěnou inzertní plochou v novinách a časopisech. Přitom se nejedná jen o informace o samotných závodech, ale o systematickou celoroční kampaň s velkou účinností.

Významní sponzoři nejsou jen zdrojem peněz, ale jsou týmům skutečnými partnery. Pomáhají zajistit zázemí jak pro týmové zaměstnance, tak i pro obchodní partnery, návštěvy v podobě světově uznávaných celebrit a samozřejmě pro novináře, kteří aktéry dění v F 1 sledují na každém kroku. tn678x8539tnni

Smluvní partneři týmů F 1 mají naopak možnost využívat účastí jezdců a vozů při svých propagačních akcích či na výstavách, které ale nemusejí mít s motorismem vůbec nic společného. Sponzorské firmy bez viditelného spojení s motorismem se prezentují na automobilových akcích. Za zmínku stojí například největší mobilní operátor na světě. Vodafone, jehož stánek se v poslední době objevuje na velkých autosalonech; předvádí nejen vůz Ferrari, tedy svého sponzorovaného svěřence, ale i počítačovou simulaci jízdy v něm. V aktivní prezentaci je v posledních letech nejaktivnější Reemtsma (West). Její tzv. adrenalinové programy, byly k vidění i u nás. Těchto podniků se v zemích bez vlastního závodu F 1 zúčastnily desetitisíce diváků. Média, včetně bulvárních, jsou vždycky hojně zastoupena, protože málokterá významná osobnost si nechala ujít příležitost ke svezení třeba ve dvoumístném voze F 1.

PLYŠOVí MEDVĚDI. Diváci rozdělují své sympatie mezi jednotlivé týmy a jezdce a to se týká i jejich partnerů a sponzorů. Týmům F 1 dlouho trvalo, než začaly systematicky využívat zájem fanoušků o nejrůznější upomínkové předměty, trička, čepice a další zboží. To samozřejmě poskytovalo prostor neautorizovaným výrobcům a prodejcům. Pamětníci si možná vzpomenou, jaké pohrdání u ostatních týmů vyvolal mladý lord Hesketh, který si založil vlastní stáj stejného jména a snažil se prodávat trička a plyšové medvídky v týmových barvách, aby vylepšil financování stavby vlastních vozů.

Dnes je situace jiná. Týmy vědí, že i tato oblast představuje zlatý důl. Prodávat jakékoliv předměty s tématem F 1 bez smlouvy s příslušným týmem je naprosto vyloučeno. Autorizací už dokonce podléhá i výroba modelů vozů. Oficiální propagační předměty opět prezentují i všechny významné partnery týmů. Skutečnost, že se dnes jedná o vesměs značkové zboží, otevřela prostor i pro spolupráci s novými firmami – výrobci tohoto zboží.

MOC ROZHAZUJETE! Proč se tedy mluví o problémech formule 1? Na přelomu roku 2001 a 2002 zanikl tým Alaina Prosta, v jehož barvách se do F 1 dostal i první český jezdec Tomáš Enge. Letošní sezónu už nedokončí tým Arrows a pochyby o budoucnosti panují i v případě týmu Minardi. Peněz je nedostatek.

Počet startujících vozů se tak snížil na 20 (každá stáj má dva jezdce) a ani tento počet není do budoucna jistý. Z hlediska televizních diváků to ovšem nepředstavuje problém, ti sledují především vedoucích šest vozů, pro diváky na trati se předpokládá únosný minimální počet startujících 16.

Pokud existují nějaké problémy F 1, spočívají podle Ecclestona v tom, že týmy utrácejí příliš mnoho peněz. To ovšem z úst muže, který je naučil velké peníze vydělávat, může znít pokrytecky. Jeho názor ale vychází z toho, že týmy si zvykly peníze na svou činnost vydávat a až dodatečně hledají ty, kteří je dokážou vytáhnout z bryndy ve chvíli, když se jich nedostává. Když pak přijde hospodářská recese provázená úbytkem peněz od sponzorů, nedokážou své výdaje pokrýt.

Podle Ecclestona by se týmy měly naučit omezovat výdaje, protože mají nadměrný počet zaměstnanců, utrácejí příliš mnoho na cestovních nákladech a přehnaně investují do vývoje novinek. O tom, že na tom něco bude svědčí slova technického ředitele týmu McLaren Adriana Neweye. „Když jsem v roce 1997 u McLarenu nastoupil, měl jsem k dispozici 30 lidí. Dnes jich je přes sto.“ Jako první začal šetřit tým Jordan, propustil 40 ze svých zaměstnanců.

TELEVIZNí DRAMA. Přenosy ze závodů F 1 změnily přístup k televizní zábavě. Namísto dvouhodinového přenosu z leckdy nepříliš vzrušujícího závodu (Monaco, Maďarsko,…) se formule 1 stala kulisou pro několikahodinové diskuse s opakovanými záznamy rozhodujících okamžiků a detailním rozborem veškerého dění. Spojení se zábavným soutěžním pořadem v naší TV Prima, která jako jediná přináší přímé přenosy z Velkých cen, je výjimkou, nicméně i jeho úspěch dokazuje přitažlivost přenosů F 1. To v očích televizních diváků každou Velkou cenu mění v událost hodnou mimořádné pozornosti.

Není divu, že se za přenosy z Velkých cen platí velké peníze. Příjmy z televizních přenosů se odhadují na 400 milionů dolarů ročně. Jsou vítaným finančním přilepšením pro týmy. Podle současného klíče se mezi ně dělí 47 % z uvedené částky a pro malé týmy to představuje významnou položku rozpočtu.

Majitelem práv na přenosy F 1 je společnost SLEC. Tu kontroluje Ecclestoneova manželka Slavica, na kterou svůj majetek v roce 1997 převedl. Ecclestone investoval obrovské prostředky do vybudování unikátního přenosového systému digitální televize. Její divák si doma může sám vybrat, zda chce sledovat z vozů, pohled do boxů či průběžné pořadí s měřením času jednotlivých kol. Každý, kdo měl příležitost přenos touto formou někdy sledovat, ví, že i z nudného závodu tak lze udělat dramatický zážitek zcela neporovnatelný s jinými sportovními disciplínami. Jenže cena dekodéru pro přenosy F 1, který se musí zaplatit zvlášť, je tak vysoká, že se k jeho koupi mezi pravidelnými předplatiteli digitálních stanic Premiere, Sky digital a Canale+, které zatím tuto službu nabízejí, nenašel očekávaný počet zájemců.

ECCLESTONE A KIRCH. Cenu akcií SLEC zhodnocuje především skutečnost, že vysílací práva na televizní přenosy z F 1 jí náleží dlouhodobě. Původně je získala do roku 2011, ale v roce 2000 se podařilo tuto exkluzivitu prodloužit o neslýchaných sto let, tedy do roku 2111. Není tedy divu, že takováto dlouhodobě výnosná investice vyvolala velký zájem.

V roce 1999 emitovala společnost SLEC nové akcie. Ty okamžitě začala nakupovat společnost Deutsche Morgan Grenfell. Získala jich 12,5 % a opční právo na zvýšení podílu na 75 %. Jenže se jí nepodařilo dost rychle získat další investory a nedodržela opční lhůtu. Díky tomu získala 37,5 % akcií společnost Hellmann & Friedmann, ale už počátkem roku 2000 vykoupila od obou akcionářů jejich 50 % podíly i opční právo na další nákup televizní společnost EM.TV Thomase Haffy.

Jenže koncem roku 2000 akcie EM.TV rychle ztratily na hodnotě. Haffa se zachránil prodejem poloviny společnosti Leo Kirchovi. Právě tomu Kirchovi, se kterým Ecclestone na jeho digitálním kanále Premiere World začal provozovat své šestikanálové přenosy ze závodů F 1. Kirch vycítil šanci, jak své investice zhodnotit, investoval do nákupu akcií 1,4 miliardy liber a začal připravovat převod televizních přenosů formule 1 výhradně na placené kanály. Než zbankrotoval, kontroloval koncern Kirch 75 % akcií holdingu SLEC (přímo 36,75 % a dalších 38,25 % prostřednictvím EM.TV). Slavica Ecclestoneová vlastní 25 %, ovšem s rozhodovací pravomocí.

Tak či onak, formule 1 učinila ze 71letého Bernieho Ecclestonea, jeho manželky a jejich dvou dcer jednu z nejbohatších rodin ve Velké Británii. Jejich majetek se odhaduje na 4 miliardy liber (jen prodej akcií SLEC jim vynesl miliardu). Není divu, že si pro sebe mohli pořídit nedražší obytný dům na světě – Kensingtonský palác v Londýně za 85 milionů liber. Nemůže také překvapit, že Mr. E dokonce uvažuje o získání největší legendy motoristického sportu, tedy rozhodujícího balíku akcií firmy Ferrari. 

AUTOMOBILKY SOBĚ. Proti Kirchovu plánu převést přenosy Velkých cen na placené kanály se ostře postavily automobilky, které se ve F 1 stále více angažují – jsou partnery osmi z jedenácti týmů. Automobilky potřebují, aby závody sledovala široká veřejnost na volně přístupných kanálech. Od roku 2000 dokonce jednaly Ford, DaimlerChrysler, Renault, Fiat a BMW o vytvoření syndikátu, který by získal významný podíl v holdingu SLEC.

Nový obrat nastal právě v souvislosti s krachem Kirchova impéria. Kirchův podíl v holdingu SLEC bude brzy na prodej. O jeho získání mají samozřejmě zájem automobilky, ale budou se o ně muset utkat mj. s dalšími televizními magnáty a jinými sponzory. Proto automobilky nechtějí spoléhat na nejistý výsledek jednání o podílu ve SLEC a začaly připravovat vlastní závodní sérii GP World Championship. Vytvořily proto letos v dubnu v Nizozemsku holdingovou společnost GPWC. V případě, že by automobilová lobby opravdu začala provozovat vlastní seriál závodů, mohla by dnešní cena 75 % podílu (původně Kirchova) ve SLEC, odhadovaná na 1,3 miliardy liber, dramaticky klesnout.

Automobilky zatím sice nemají velký důvod ke znepokojení, nicméně jinak tomu může být po roce 2007, kdy skončí platnost dosavadních smluv mezi týmy (tzv. dohoda Concorde). Ty zaručují dlouhodobou platnost sportovních i obchodních pravidel a do značné míry omezují možnosti změn technických předpisů ze strany pořadatele mistrovství světa, kterým je Mezinárodní automobilová federace FIA. Jakákoliv změna je zatím možná jen v případě souhlasu všech týmů. Pro sezonu 2008 se musí uzavřít nová dohoda a ta by měla vyhovovat zúčastněným automobilkám. Pokud by k tomu nedošlo, zmíněný vlastní šampionát bude opravdu na pořadu dne. Není ovšem jisté, jak by se k tomu postavily samy týmy, se kterými spolupracují.

V případě existence dvou šampionátů, tedy GPWC pod kontrolou automobilek a pokračovatele současného v režii FOCA, bude jednou z nejdůležitějších otázek, ke komu se přikloní zájem veřejnosti.

Síla automobilových koncernů působí nepřemožitelně, ale není to tak jednoduché. Zatímco pro majitele i zaměstnance týmů F 1 jsou Velké ceny základní činností a hlavním zdrojem obživy, u automobilek tomu tak není. Jejich akcionáři stejně jako odboráři se mohou ptát, jestli peníze vydané tak či onak na závodní činnost nejsou plýtváním a jestli by nemohly být využity nějak lépe. Zejména když „jejich“ tým nevyhrává.

Přílohy

1, roční rozpočet týmů F 1 (v mil. Dolarů,2002)

Stáj
Rozpočet
Ferrari (Fiat)
290
McLaren - Mercedes
275
Toyota
260
BMW - Williams
220
Renault
190
BAR - Honda
200
Jaguar (Ford)
180
Sauber - Petronas
180
Jordan - Honda
155
Arrows - Ford
70
Minardi - Asiatech
50

Pozn.: Týmy Ferrari, McLaren – Mercedes, Toyota, BMW – Williams, Renault a Jaguar používají motory vlastní konstrukce, Honda dodává týmům BAR a Jordan motory bezplatně. Investice do vývoje motorů proto nejsou v rozpočtu těchto týmů zahrnuty. Týmy Sauber – Petronas, Arrows a Minardi musejí za dodávky motorů platit.
2, Největší známí sponzoři F 1 (v mil. Dolarů, 2002)

Sponzor
Stáj
Částka
Vodafone
Ferrari
100
Marlboro
Ferrari
90
West
McLaren
60
Panasonic
Toyota
60
Deutsche Post
Jordan
60
Petronas
Sauber
50
Mild Seven
Renault
40
Credit Suisse
Sauber
40
Compaq
Williams
35
Benson & Hedges
Jordan
30
Orange
Arrows
30
FedEx
Williams
30
Wella
Toyota
20
AOL Time Warner
Toyota
20

Pozn.: Společnost BAT (Lucky Strike) kontroluje 50 % akcií týmu BAR, proto se neobjevuje mezi sponzory.

Malý slovníček pojmů

Ecclestone, Bernie Nejvlivnější osoba ve formuli 1. Je víceprezidentem útvaru pro propagaci FIA a stojí v čele Asociace konstruktérů formule 1 (FOCA). Za uzavíráním smluv s televizními společnostmi i za projednáváním podmínek závodů stojí právě Bernie Ecclestone.

FIA Fédération Internationale de l Automobile (FIA) čili Mezinárodní automobilová federace se ve formuli 1 stará o všechny sportovní a technické aspekty. Stanovuje pravidla a regulace a je nejvyšším orgánem a autoritou ve formuli 1.

FOCA Formula One Constructors Association (FOCA) čili Asociace konstruktérů formule 1 - založil ji Bernie Eccelstone, aby reprezentovala týmy formule 1 a hájila jejich zájmy při jednáních s jinými orgány, jako např. FIA.

FOCA TV Televizní servis zprostředkovávající přenosy z každé velké ceny do celého světa

Mosley, Max Max Mosley je od roku 1993 prezidentem FIA. Avšak předtím byl v letech 1986 až 1993 šéfem FISA. A poprvé se ve Formuli 1 objevil jako spoluvlastník týmu March v roce 1971.