Referaty
Home
Anglictina
Biologie
Chemie
Dejepis-Historie
Diplom-Projekt
Ekonomie
Filozofie
Finance
Fyzika
Informatika
Literatura
Management
Marketing
Medicina
Nemcina
Ostatni
Politika
Pravo
Psychologie
Public-relations
Sociologie
Technologie
Zemepis-Geografie
Zivotopisy
Téma, Esej na téma, Referátu, Referát, Referaty Semestrální práce:

Rozbor obchodního sortimentu v maloobchodní jednotce Janovice

Slezská univerzita

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Katedra marketingu

Předmět: Ekonomika obchodu

Rozbor obchodního sortimentu v maloobchodní jednotce Janovice

Seminární práce

Obsah

Úvod3

1. Maloobchodní jednotka32. Obchodní sortiment4

3. Rozmístění5

4. Kvalita6 53664bhj36lnh8t

5. Cenová úroveň7

6. Podpora prodeje8

Závěr8

Literatura9 hn664b3536lnnh

Přílohy

 1. Inzerát z Regionu – týdeníku okresu Nový Jičín

 2. Leták Jednoty, spotřebního družstva

 3. Ceníky zboží z prodejny v Janovicích

 4. Katalog Zákaznického klubu 2000

 

Úvod

Rozhodla jsem se zpracovat seminární práci o obchodním sortimentu v maloobchodní jednotce ve vesnici, kde bydlím. Janovice jsou velmi malá vesnice s 250 obyvateli, kde je pouze jeden obchod a hostinec „Na Větřáku“. Kupní síla v takové malé vesnici je opravdu mizivá, ale přesto je obchod dobře zásoben a pro mnoho lidí je obchod přímo ve vesnici nezbytností. Jinak by museli jezdit na veškeré nákupy do okresního města. A i když obchodní sortiment je dost omezený, má tento obchod své opodstatnění.

1. Maloobchodní jednotka

Obchod je samostatná budova s chodbou, skladem, malou rampou a nápisem „Smíšené zboží“. Jedná se o pultový prodej zboží. Odpovědnou vedoucí a zároveň jediným zaměstnancem je prodavačka Lenka Tomanová. Vlastníkem je:

Jednota, spotřební družstvo v Novém Jičíně

Smetanovy sady 3

741 11 Nový Jičín

IČO: 032 395

Prodejní doba je stanovena na 6 dní v týdnu:Pondělí7.00-15.00Úterý7.00-15.00Středa7.00-12.30Čtvrtek7.00-15.00Pátek7.00-12.0014.00-16.00Sobota8.00-10.00Neděle-------------

Obchod je vcelku vkusně zařízený v oranžové a zelené barvě. Nemá výlohu, protože boční stěna je prosklená, a tím vlastně slouží jako výloha. Jsou na ní také nalepeny různé motivy podle ročních období. Uvnitř jsou regály umístěny do tvaru písmene „L“. Mezi nimi je úzká ulička pro prodavačku. Po pravé straně je lavička pro kupující. V rohu je velká lednice a vedle vchod do skladu, který je zastřený závěsem. Nad ním jsou velké nástěnné hodiny.

2. Obchodní sortiment

V maloobchodní jednotce v Janovicích je sortiment široký, ale mělký, což je typické pro smíšené prodejny. Prodává se zde potravinářský a nepotravinářský sortiment denní potřeby. Je zde samozřejmě nižší frekvence poptávky, která je dána právě venkovem. To se odráží v poměrně vysokých provozních nákladech a poté i v cenách. Sortiment zboží je uspořádán od potravin k drogerii.

Největší zastoupení má zboží denní spotřeby. Jsou to takové výrobky, které se kupují často ze zvyku, rutinně bez velkého přemýšlení a zákazník je většinou neporovnává s ostatním konkurenčním zbožím. Zboží denní spotřeby dále můžeme členit na:

 • běžné zboží – takové, které zákazník kupuje pravidelně – potraviny, chléb, pečivo, mléko a mléčné výrobky, uzeniny, salámy a maso, ovoce a zelenina či nápoje,

 • nárazové zboží – je nakupováno neplánovitě nebo bez velkého kupního úsilí, zákazník je běžně nevyhledává a rozhodne se je koupit až v okamžiku, kdy je uvidí, např. žvýkačky, tyčinky a další pamlsky a cukrovinky vystavené u pokladny,

 • naléhavé zboží – je kupováno tehdy, když ho kupující nutně potřebuje.

Nákupní zboží je zastoupeno v malém množství a většinou jde o drogistické zboží či kuchyňské potřeby. Je to zboží, které zákazník v procesu výběru a nakupování porovnává – jeho charakteristické vlastnosti, vhodnost, jakost, cenu a styl. Nákupní zboží můžeme rozdělit na:

 • homogenní – zboží s velmi dobrou kvalitou, ale s rozdílnými cenami, zákazník samozřejmě chce tu nejnižší cenu – příkladem může být i máslo nebo káva,

 • heterogenní – zboží je pro zákazníka odlišné a kvalita, úprava a vhodnost je důležitější než cena. Příkladem je oblečení či fotografické přístroje, které se však v Janovicích neprodává.

 

Speciální zboží je zboží s unikátními vlastnostmi či unikátní identifikační značkou, pro kterou je některý zákazník schopen vyvinout značné kupní úsilí, je ochoten po takovém zboží pátrat. Tyto výrobky nemusí být drahé a ani se nemusí jednat o koupi, která se uskutečňuje jednou za život. Zákazník si o nich jen myslí, že stojí za ten čas a námahu srovnávat je s výrobky konkurence. V obchodě v Janovicích si ovšem zákazník nemůže příliš vybírat. Buď tam konkrétní značku např. šamponu najde nebo ne. Pokud ne, musí se smířit s jinou značkou, nebo si zajet na nákup do okresního města.

 

Neviděné zboží potenciální zákazník zatím nechce, nebo o něm neví, že si je může koupit. Proto po něm vůbec nepátrá. Důležitá je propagace, aby odhalila jeho hodnotu. Existují dva typy neviděného zboží:

 • nové neviděné zboží – přináší nové myšlenky, o kterých zákazník zatím neví, proto je důležitá informativní propagace a potom už toto zboží nebude neviděné, např. sušenky firmy Vitalinea jsou až nyní populární,

 • pravidelně neviděné zboží – např. životní pojištění, náhrobní kameny či encyklopedie, což se v obchodě v Janovicích neprodává.

3. Rozmístění

Prodejna má tvar obdélníku s rozměry 8 x 6 metrů. Vstup je na kratší straně, což může být určitá nevýhoda, protože zákazník neuvidí při vstupu celý prodejní prostor. To však nehrozí, protože prodejna v Janovicích je poměrně malá. Během pohybu zákazníka v prodejně je tedy v zorném poli maximum výrobků, které je nabízeno. Zboží, které se chce nabídnout a co nejdříve prodat, je umístěno vpravo, protože 87 procent zákazníků se orientuje doprava. V prodejně v Janovicích je zde drogistické zboží, ovoce a zelenina, sezónní zboží (např. vánoční kolekce či velikonoční figurky) a zboží ve slevě.

 

Naopak zboží, které se kupuje pravidelně a nutně se potřebuje, je rozloženo vlevo od řady kupujících. Nachází se tam většina potravinářského zboží, masné výrobky, sýry a pečivo. Jogurty, droždí, smetana, máslo, mléko jsou v lednici v rohu místnosti.
 

4. Kvalita

Převážná většina zákazníků, tedy i v Janovicích, kupuje vystavované zboží s přemýšlením, tzn. oceňuje kvalitu, parametry či vlastnosti zboží a posuzuje přiměřenost ceny. Kvalita, parametry a vlastnosti jsou objektivní. Důležité je jak nabízené zboží plní přání a potřeby zákazníka. Kvalita obchodního sortimentu je srovnatelná s jinými maloobchodními jednotkami ve městě a lidé v tomto ohledu nevidí důvod, proč by měli nakupovat jinde. Ovoce, zelenina a potraviny se prodávají čerstvé. Zatím jsem se nesetkala s výrobkem s prošlou lhůtou spotřeby. Určitým omezením je objednávání chleba a pečiva na pondělí, středu, pátek a sobotu. Když si totiž chléb či pečivo neobjednáme, toto zboží nedostaneme. Důvodem je, že pečivo, které zůstane, není možné prodat následující den.

 

K vnímání zboží jako kvalitního slouží také vyvěšené informace a dodatečně poskytované služby. Např.:

 • Ošetřeno chemickými a konzervačními prostředky – citrusové plodyjablkakokosyananasybanány.

 • Při prodeji krájených loupaných salámů účtujeme přirážku Kč 6,-- na kg.

 • Při prodeji krájených masných výrobků opatřených mřížkou – síťkou účtujeme k ceně přirážku Kč 3,-- na kg.

 • Upozornění: veškeré uzeniny a tvrdé sýry vám na požádání nakrájíme na nářezovém stroji.

 

Přesto mnoho obyvatel Janovic upřednostňuje nákup v okresním městě při cestě z práce nebo nákup ve velkém za nižší ceny např. v Primě. Pouze část tržní spotřeby venkovského obyvatelstva se tedy realizuje ve venkovské síti. Obchod v Janovicích využívají především důchodci, kteří tam nakupují opravdu veškerý sortiment, protože do okresního města nejezdí. Ostatní jej využívají spíše na nákup pečiva, mléčných a masných výrobků či v případě koupě naléhavého zboží.

5. Cenová úroveň

Důležitým prvkem při nákupu jsou ceny, i když cena nemusí být při nákupu vždy rozhodující. V mnoha prodejnách jsme si zvykli na systém akčních cen, se kterým pracuje na našem trhu většina supermarketů a hypermarketů, a to často velmi agresivně. V prodejně je označeno zboží, které jsou pro spotřebitele důležité, s trvale nižšími cenami. Samozřejmě prodejny se smíšeným zbožím takovým cenám nemohou konkurovat, ale přesto akční ceny využívají. Několik příkladů z prodejny v Janovicích:

 • cenový trhák – smetana ke šlehání, 31 % 230 ml za Kč 14,40 stará cena Kč 17,10,

 • trvale výhodné ceny –rýže dlouhozrná značka Coop 1 kg neuvedená cenarýže dlouhozrná varné sáčky 0,5 kg za Kč 11,90

Herbamyl – tekutý škrob 500 ml za Kč 15,90čokoláda na vaření Figaro neuvedená cena

 • cenové typy –máslo čerstvé 250 g za Kč 21,90Apetito tavený sýr 180 g za Kč 22,90Eidamská cihla přírodní polotvrdý sýr 1 kg za Kč 109,--Fojtův dukát polotvrdý uzený sýr 1 kg za Kč 139,20Rama 500 g za Kč 29,90Flora 250 g za Kč 20,90cukr krystal 1 kg za Kč 19,90dětské piškoty 140 g za Kč 9,40rum 0,5 l 37,5 % za Kč 74,--.

Obecně jsou ceny zboží v prodejnách na vesnici vyšší než ve městě. Jsou však také nabízeny slevy sezónního zboží, např.:

 • vánoční kolekce nová cena Kč 70,-- stará cena Kč 139,90

 • vánoční krémové figurky nová cena Kč 50,-- stará cena Kč 89,90

6. Podpora prodeje

Kromě informací přímo v prodejně informuje Jednota, spotřební družstvo o trvale zvýhodněných i akčních cenách na letácích, které jsou dostupné každému zákazníkovi. Je to nejstandardnější forma podpory prodeje. Myslím si, že úroveň letáku by měla vyjadřovat typ prodeje a prodejny. Jednota, spotřební družstvo má jednoduchý leták vhodný pro podmínky prodeje na malém území tj. v rámci okresu. Inzeráty v Regionu – týdeníku okresu Nový Jičín bývají ojediněle, ale čas od času zákazník na tuto formu podpory prodeje narazí.

 

V poslední době se hodně objevují soutěže, které zavádějí obchodní firmy jako různé formy zvýhodnění stálých zákazníků (karty, kupóny na slevy atd.). Jednota, spotřební družstvo má také nabídku pro stálé zákazníky s názvem Zákaznický klub 2000. V kterékoli prodejně (tedy i v Janovicích) si zákazník může vyzvednout u pokladny Zákaznickou kartu, která obsahuje 40 políček. Do této karty bude sbírat razítka nebo známky. Za každých ucelených Kč 50,-- nákupu získá 1 razítko či známku. Po vyplnění příslušného počtu karet si může přímo v obchodě zakoupit výrobky uvedené v katalogu Zákaznický klub 2000 za bezkonkurenční ceny. Cena každého výrobku se skládá ze dvou částí:

 • částka v korunách, kterou zákazník zaplatí,

 • určitý počet karet Zákaznického klubu s vyplněnými známkami či razítky.

Závěr

Vesnické prodejny působí v mnohem méně konkurenčním prostředí než městské prodejny. Venkovská maloobchodní síť vytváří odlišnou nabídku pro své zákazníky, což je dáno především nižší koncentrací poptávky ovlivněnou nižší hustotou osídlení. Smíšené prodejny se všeobecně nacházejí ve stádiu poklesu, ale ještě dlouhou dobu budou mít významné postavení hlavně na venkově. Myslím, že každá prodejna smíšeného zboží má na vesnici své opodstatnění, i když má vyšší náklady a tím i vyšší ceny. Určitě však nemá význam, aby zde bylo např. klenotnictví nebo obuv. Různě specializované obchody by neměly potřebnou klientelu, a tím pádem ani tržby, které by stačily na pokrytí nákladů.

Literatura

1. Ing. arch Böhm, I. Dobře zařízený obchod, předpoklad úspěchu, Ostrava: Sagit

(Avízo), 1991

2. Kotler, P Marketing management, Praha: Victoria Publishing, 1992

3. McCarthy, E. J., Perreault, W. D. Základy marketingu, Praha: Victoria Publishing,

1995

4. Letáky Jednoty, spotřebního družstva

5. Katalog Zákaznického klubu 2000