Referaty
Home
Anglictina
Biologie
Chemie
Dejepis-Historie
Diplom-Projekt
Ekonomie
Filozofie
Finance
Fyzika
Informatika
Literatura
Management
Marketing
Medicina
Nemcina
Ostatni
Politika
Pravo
Psychologie
Public-relations
Sociologie
Technologie
Zemepis-Geografie
Zivotopisy
Téma, Esej na téma, Referátu, Referát, Referaty Semestrální práce:

Osobní počítač

Osobní počítač

 

Dvacáté století bylo, a je, v porovnání s dobou předešlou, ve znamení velkého technického rozvoje. V tomto století se uskutečnily velké objevy jak ve fyzice, chemii, tak i v jiných oblastech. Jednou z těchto oblastí je i oblast výpočetní techniky. První „počítače“ byly velké téměř jako fotbalové hřiště a byly složeny z tisíců elektronek. Když byl v padesátých a šedesátých letech objeven a zdokonalen tranzistor, znamenalo to v tehdejším „počítačovém“ průmyslu ohromný převrat. Počítače se rapidně zmenšily. Ale stále byly tak velké, že potřebovaly přinejmenším jednu specializovanou místnost, která byla vybavena klimatizací. V sedmdesátých letech byly objeveny první mikroprocesory. Ty byly zprvu využívány hlavně v kalkulačkách a podobných zařízeních. Teprve později si lidé uvědomili možnosti jejich využití. V roce 1976 se objevil první počítač, který se vešel na desku psacího stolu. Dá se říci, že tím skončila dlouhá epocha sálových počítačů, které byly využívány hlavně v armádě a na univerzitách. Do dneška se počítače mnohonásobně zrychlily a rozšířily. Většina z nás se s počítačem už alespoň jednou setkala. To, co jste mohli vidět byl: monitor, klávesnice, spousta drátů a jakási šedá krabice. Ta šedá krabice je vlastně počítač, který s vámi komunikuje prostřednictvím klávesnice a monitoru. V následujícím článku bych Vám chtěl říci, co se v „té šedé krabici nalézá“ a jak to „tam“ funguje.Nejdříve musíme počítač otevřít. K tomu nám stačí odšroubovat pár šroubků na zadní straně. Teď můžeme sundat plechový kryt. První co nás praští do očí je nepochopitelná změť drátů. Při pozornějším pohledu si všimneme, že jsou zde jakési desky a krabice, do kterých tyto dráty vedou. Všechny desky jsou zasunuty do jedné hlavní desky, ta se nazývá Mother Board nebo také Main Board. Na této desce je také umístěno to hlavní z počítače - mikroprocesor. Mikroprocesor zpracovává datové instrukce v binárním kódu, tzn., že instrukce musí být zadána v podobě jedniček a nul. Ty mu zadáváme my, nebo program.

Jako další jsou na Main Boardu umístěny paměti. Jednou z pamětí je i paměť typu ROM. V ní je umístěn BIOS, který obsahuje základní instrukce a nastavení počítače. Tato paměť je mám přístupná jen z části. Další dvě paměti jsou nám již plně přístupné. Cashe, je vyrovnávací procesorovou pamětí, která se vyznačuje vysokou rychlostí. V tomto případě je velká 256 KB. Jako další je zde použito 20 MB paměti RAM.

Dále jsou na Main Boardu umístěny rozšiřující sloty. Sloty slouží k připojení rozšiřujících karet, jako např. grafické karty, řadiče diskových mechanik, zvukových karet, síťových a jiných karet. Na mém Main Boardu se vyskytují tři typy slotů: osmi a šestnáctibitové ISA sloty a třicetidvou bitové VL-bus sloty. Do jednoho z šestnácti bitových ISA slotů je umístěna grafická karta Western Digital, osazená 512 KB pamětí. Ta slouží ke komunikaci počítače s monitorem. Pod grafickou kartou je umístěn řadič diskových mechanik, který je umístěn do třicetidvou bitového VL-bus slotu. Ten slouží ke komunikaci s disketovou mechanikou o velikosti 3.5 palce a kapacitě 1.44 MB Dále je na řadič připojen pevný disk Western Digital s kapacitou 1.6 GB. 52411kup14nic7u
O multimediální rozšíření se zde stará zvuková karta SoundBlaster 16 napojená na šestnáctibitový ISA slot a mechanika CD-rom značky Panasonic s dvounásobnou rychlostí. Ta je napojena na zvukovou kartu. Zvuková karta slouží ke generování „skutečných zvuků“ z počítače. To znamená, že počítačové programy vybavené multimediálními schopnostmi mohou vydávat zvuky, a tím Vás třeba upozornit na chybu. V současné době jsou některé programy tak vyspělé, že s jejich pomocí můžete místo psaní textu na klávesnici text diktovat. Hlavně ji však oceníte při hraní her. Spolu s CD-rom mechanikou můžete počítač využít k přehrávání zvukových CD. To však není hlavní úkol CD-rom mechaniky. Ten spočívá ve velkém úložném prostoru CD. Na CD-rom discích jsou v současné době distribuovány nejrůznější programy, mimo jiné i multimediální encyklopedie.

Další, nyní již poslední součástí počítače je samozřejmě zdroj eklektického napětí a ventilátor k odvádění tepla z útrob počítače.

Předcházející popis se vztahoval na můj počítač. Ten je osazený procesorem Intel 486 DX4/100 Mhz, 20 MB paměti RAM, disketovou mechanikou 3.5 palce a s kapacitou 1,44 MB, 1,6 GB pevným diskem, grafickou kartou s 512 KB paměti, zvukovou kartou SoundBlaster 16 a CD-rom mechanikou Panasonic s dvounásobnou rychlostí.